ראשי » בריאות » טיפול גוף נפש – החיבור הברור שלאו דווקא כולנו עושים

טיפול גוף נפש – החיבור הברור שלאו דווקא כולנו עושים

החיבור שבין גוף לנפש היה במשך שנים תחום נעלם בעולם הטיפולי. התופעות קיימות במידה כזו או אחרת אצל כולנו. אבל היכולת להעניק טיפול גוף נפש שמשפיע גם על התופעות הגופניות, הוא תולדה מודרנית יחסית. פסיכותרפיה היא אחד מאותם הכלים המאוד חזקים. אלו אשר מציעים מרגוע לנפש כואבת, ושלווה לגוף. אבל מה הם היתרונות של טיפולי פסיכותרפיה ואיך הם יכולים לעזור לכם? כל המידע בכתבה הבאה.

החיבור של הגוף והנפש - מהי פסיכותרפיה גופנית?

הפסיכותרפיה הגופנית (Body Psychotherapy) היא שיטת טיפול שמקורה בעולם הפסיכותרפיה. הטיפול מתרכז ביכולות הדיבור של אדם ככלי להצגת התחושות הגופניות ברגע הנתון. הקו המנחה של טיפול פסיכולוגי בשיטה זו, מניח כי ישנה דואליות בין גוף לנפש. כלומר ישנו חיבור בין התחושה הנפשית לבין המצב הגופני. זו היא גישה טיפולית המשלבת כלים ממקורות שונים. עם טכניקות טיפול שפותחו בכל מיני מקומות ברחבי העולם. והתאמה מודולרית לצורות תקשורת שונות. וכאשר מרבית הטיפול מתבסס על שיחה ורבלית, הדינאמיקה בין המטפל למטופל טווח הטיפול הוא עצום. למטפל יש שיקול דעת עצום בתהליך וגם אחריות רבה על התחושה של המטופל.

רוצים לקבל הצעת מחיר משתלמת? השאירו פרטים

השפה והתחושה – דיאדה ודואליות

שפה היא השימוש במילים וביכולות מילוליות כדי להביע רגשות. עם זאת השפה לא תמיד באה לידי ביטוי במילים פיזיות. אנשים שסובלים מזיכרונות או אירועים טראומטיים בחייהם, לא תמיד יצליחו להביע את הרגש במילים. שפת הגוף מהווה אם כך, שפה לגיטימית לגמרי להעברת מסרים. הן בחיי היום יום ובמיוחד במהלך טיפול נפשי. היכולת להביא לידי ביטוי את התחושה בהבעות הפנים או בצורת הישיבה. התגובה הפיזיולוגית לאמירות המטפל. התגובה לזיכרונות טראומטיים. כולם יחד מהווים בסיס טוב לתחילת הטיפול ומכאן אפשר ליצור רגיעה על ידי ביטוי מילולי של תגובות פיזיולוגיות. לאט ובהדרגה, המטופל לומד להביע את עצמו במרחב מכיל ומעודד.

ההשפעות הפיזיולוגיות של הטיפול

לא רק מטופלים שהתמודדו בעברם עם אירועים קשים יכולים להנות מצורת הטיפול הזו. טווח עצום של אנשים שמתמודדים עם בעיות פיזיות ומנטליות, יכולים למצוא את המרגוע שלהם בקליניקה. כאשר התנאי הבסיסי והיסודי ביותר להצלחתו של התהליך, הוא שיתוף הפעולה. לעיתים על מנת לסייע, ישנם כלים שונים שהמטפל יכול להציע, כמו אפליקציית Wellness או שירותים דומים. בשל העובדה שהטיפול הוא מעין "הקניית הרגלי תקשורת" בין הנפש לבין הגוף, המטופל הוא חלק אקטיבי בתהליך. מטופלים שלא נמצאים במצב נפשי שבו הם מוכנים להילחם למען עצמם, לא יצליחו לנצל את יכולות הטיפול. ועל כן ימצאו שמדובר בטיפול שלא מסייע להם. לחילופין, המטופלים שנכונים לעשות צעדים. להתמודד עם קשיים בהווה ולראות את ההצלחות בעתיד.

אז איך מתחילים טיפול גוף נפש?

כאמור, השלב הראשון בתהליך פסיכותרפיה שמבוסס על הקשר בין גוף ונפש, הוא המוכנות. אם בוער בכם השינוי. ואם יש את הכוחות הנפשיים והתמיכה מהמשפחה והחברים. הגיע העת לחפש מטפלים. כמו כל טיפול פסיכולוגי שהוא, גם בעולם הפסיכותרפיה, ישנם מומחים מקצועיים בתחום. בחרו רק את המטפלים הרשומים בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות. שכן אלו הם מטפלים שעברו את כל ההכשרות הרלוונטיות לטיפול נפשי. כמו כן, אל תהססו לבקש לשמוע על הניסיון של המטפל בתחום הטיפול הספציפי שלכם. זו היא דרך מעולה ליצור כימיה ראשונית עם המטפל ולגלות האם אתם סומכים עליו שיוביל אתכם.